Sedím v rakouském městečku Kremže a celé dopoledne telefonuju. Říkám: „Ano, samozřejmě. To nevadí. Chápu, anticovidová opatření. Tak to uspořádáme v nějakých lepších časech.“ A myslím si: „A v jakých, sakra?“ Právě mi zrušili další rakouskou akci. Měla jsem číst ze svého románu přeloženého do němčiny na gymnáziu ve Vídni.

V Rakousku jsem byla celé léto. Všude se kontrolovalo, jestli máte test nebo potvrzení o očkování. Jenže se rozjela další vlna a v Rakousku je lockdown. Prožívám covidové déjà vu. Ale mám to z jiných covidových vln už slušně nacvičené. Ten lehce příjemný, nepříliš tragický tón, s nímž posílám hodiny e-mailování, logistických manévrů a honoráře do pekel. Literární čtení, která dnes představují asi polovinu všech mých příjmů, se plánují i půl roku dopředu. Jenže už skoro rok a půl je mým hlavním time manažerem covid.

Zírám do bílé stěny, a abych se nelitovala, jdu si pustit seriál Ty. V jedné scéně křehká, ale velmi impulzivní žena zavraždí odmítače očkování. Přišel se jí omluvit, že jeho děti nakazili jejího syna spalničkami, protože, přece to musí pochopit, on si nemyslí, že by měl do svých dětí nechat píchat nějakou chemii. Nikdo neví, co to s nimi udělá. Žena chápavě přikyvuje. Její několikaměsíční syn měl díky spalničkám na kahánku, ale dostal se z toho. Muž, vysokoškolský profesor, spokojen sám se sebou a svou omluvou se otočí a chce odejít. Vražedkyně vytáhne zpod pultu své nablýskané pekárny baseballovou pálku…

Jsem Husákovo dítě,…

1_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte