Miloš Vystrčil
Miloš Vystrčil • Autor: Matěj Stránský

V úterý jste s odvoláním na Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN) řekl, že prezident není schopný vykonávat žádné pracovní povinnosti, v návaznosti na to jste podpořil aktivaci článku 66 ústavy, kdy by byly jeho pravomoci přeneseny na premiéra a předsedu Poslanecké sněmovny. Nezměnil jste názor poté, co jste na sklonku týdne viděl krátké video, jak prezident podepisuje jeden dokument?

Nezměnil, postup, na kterém jsme se v Senátu dohodli, platí dál. Proceduru přenesení pravomocí prezidenta budeme tedy připravovat, než bychom ale k tomu aktu přistoupili, znovu bychom požádali Ústřední vojenskou nemocnici o zprávu, zda se jeho stav nezlepšil. Pokud by ta odpověď byla taková, že se to nestalo, což – jak jsem pochopil z první zprávy ÚVN, kterou již máme – je docela pravděpodobné, tak bychom přistoupili k hlasování. Laicky řečeno, prezident by nastoupil na nemocenskou a jeho kompetence by přešly na premiéra nebo předsedu Poslanecké sněmovny.

Ani trochu vás ty záběry nezviklaly, prezident byl přece schopný komunikovat se svým okolím?

Utvrdilo mě to v tom, že je skutečně správné, když se znovu setkáme nad zdravotním stavem pana prezidenta. A to my uděláme. Co se týká videa: To, že prezident je nemocen, je na jednotce intenzivní péče, je schopen komunikovat, to jsme všichni věděli. Otázka ale zní, jestli je schopen vykonávat svůj úřad, to znamená, jestli je schopen vyhodnocovat obsah dokumentů, které případně…

1_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte