Po osmiměsíčním přezkumu obchodní politiky Spojených států k Číně došla vláda Joea Bidena k závěru, že Donald Trump měl pravdu a Joe Biden se mýlil. V průběhu předvolební kampaně Biden neúnavně útočil proti Trumpovým clům na čínské zboží, tvrdil, že jsou „katastrofální“. Nyní si stejně „katastrofální“ postoje sám osvojil.

Problém je ale v tom, že kandidát Biden měl pravdu, Trumpova cla skutečně nefungují. Chování Číny se nezměnilo, dobře placená zaměstnání se do Ameriky nevrátila, a i když americký deficit ve vztahu k Číně klesl, celkový obchodní deficit USA kvůli tomu naopak vzrostl. Peking reagoval podobně a uvalil svá vlastní cla na americké výrobky. Jedna studie z loňského roku konstatovala, že „přibližně 100 procent“ nákladů amerických cel na čínské zboží zaplatili američtí zákazníci a firmy. Jiná, letošní studie zase ukazuje, že cla připravila americkou ekonomiku o 245 tisíc pracovních míst.

Nic amerického

Obchodní politika ve Washingtonu zatuhla do podoby nadstranické ideologie založené na souboru nezpochybnitelných východisek. Jak ale ukazuje ve svém skvělém eseji v časopise Foreign Affairs Adam S. Posen z Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomii, každý jeden z těchto předpokladů je chybný. Ztotožnili jsme se s dogmatem, že se Amerika v uplynulých dvou desetiletích ekonomicky otevřela světu, což v důsledku poškodilo americké pracující. Fakta však ukazují pravý opak. „Spojené státy svou ekonomiku čím dál více izolují od zahraniční konkurence,…

1_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte