24_evropa01_jaros
Autor: Milan Jaroš

Piráti a Starostové

Koalice Pirátů a STAN má nejpropracovanější evropský program. České předsednictví EU v roce 2022, formulované jako první evropská priorita hned po volbách, má i samostatnou kapitolu. Celým programem se vine důraz na odbornost. Jak na jazykovou vybavenost ministrů, náměstků a lidí ve státní správě jednajících s EU, tak v tom, že si Česko musí udržet kvalifikované lidi po předsednictví a dosadit odborníky do evropských institucí jako budoucí spojky českých vlád. Rozdíl je ale i ve strategických otázkách a celkovém náhledu. Piráti a Starostové nepoužívají vzorec „Česko versus EU“, ale vidí zemi jako součást evropského celku. Jako jediní nekladou důraz na spojenectví se státy Visegrádu. Naopak říkají, že „posílíme vliv Česka v Evropě tím, že se nebudeme omezovat jen na spolupráci se spojenci z V4“. (1)Evropskou klimatickou dohodu považují za příležitost, „zejména pro uhelné regiony Česka“, a teprve poté za zátěž – ostatní strany ji formulují většinou obráceně. Jako jediní také chtějí udělat v příštích čtyřech letech závazný krok k přijetí společné měny v Česku – požádat o vstup do směnného systému pod zkratkou ERM II, což je předpokoj eurozóny.

(1) Ve shodě se zbytkem Visegrádu Piráti a STAN odmítají kvóty na uprchlíky. Tvrdí, že „solidarita má být dobrovolná“. Jako jediní mezi zdejšími stranami ale kladou důraz i na druhou stranu mince – na integraci cizinců. Nabízejí jízdní řád pomoci od…

I_obalka
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1168

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte