46_INTELEKTUALOVE_Hurst Publishers
SARAH JAFFE

Co byste udělali se svým časem, pokud byste nemuseli pracovat?“ Tak zní oblíbená otázka americké novinářky Sarah Jaffe, kterou léta pokládá lidem na rozličných pozicích. Odpovědi bývají pestré i překvapivé, jenže po nich obvykle následuje rychlý návrat do reality: práce pro většinu lidí není dobrovolnou volbou a peníze je potřeba vydělávat. Ani to by však podle převládajícího étosu současného světa práce neměla být překážka na cestě k  pocitu naplnění, který by nám zaměstnání spolu s potěšením mělo zprostředkovat. Svou práci bychom měli dělat rádi i proto, že ji máme rádi. „Vyber si práci, která tě baví, a ani jediný den nebudeš muset pracovat,“ říká jeden z mnoha motivačních citátů.

Pakliže tomu tak není, není přece problém začít se poohlížet jinde nebo přemýšlet nad tím, kde jsme udělali chybu a zda jsme pro dosažení tohoto stavu nedělali málo. Viděno pohledem dnešních zaměstnavatelů, je ideální pracovník podle Jaffe je veselý, flexibilní, chytrý, kreativní a starostlivý, buduje si síť kontaktů, svou práci miluje, ale zároveň je schopný ji rychle vyměnit za jinou, přičemž nehledí na prodlužující se pracovní dobu ani rozpíjející se hranici mezi prací a domovem.

Tyto představy Sarah Jaffe charakterizuje jako „mýtus práce z lásky“ (labour of love myth) a zároveň si všímá, že už pomalu přestává fungovat jako dostatečné odůvodnění pro to, aby lidé prací trávili čím dál větší množství času a nejlépe byli neustále k dispozici, přitom často bez garance jistot v podobě…

1_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Klára Zajíčková

redaktorka

zajickova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte