Jde to rychleji, než se čekalo. Podstatně rychleji. Předminulý pátek hlásily světové agentury, že afghánské hnutí Tálibán po odchodu amerických jednotek obsadilo první hlavní město jedné z afghánských provincií, a velitelé islamistického hnutí se dali slyšet, že na řadu přijdou záhy další. Během jednoho týdne pak ze 34 center provincií ovládli téměř polovinu. A teď v pátek přišla zpráva, že Tálibán má v rukou druhou největší afghánskou městskou aglomeraci, Kandahár. Padla také další významná města, Herát, Laškar Gáh a Kaláje Nau. Z ofenzivy se stala smršť.

Afghánská vláda a její armádní jednotky jsou zjevně bezradné. Prezident v průběhu týdne vyměnil hlavního velitele vojska a sám se osobně vydal do města Mazáre Šaríf, aby podpořil morálku tamních obránců. Smyčka se nicméně utahuje a odhady času, kdy se Tálibánu podaří zcela obklíčit hlavní město Kábul, se zkracují. Předminulý týden se jako naděje pro vládu jevila možnost, že se jí podaří na bojištích udržet status quo do nástupu zimy, a tudíž do ukončení letošní válečné sezony. O sedm dní později se otevřeně spekulovalo o tom, že vousatí bojovníci Tálibánu budou pochodovat kábulskými ulicemi symbolicky 11. září, dvacet let po teroristických útocích al-Káidy na americká města. Prezident podle některých informací nabídl Tálibánu vytvoření společné vlády výměnou za zastavení bojů.

Západní země jsou podle všeho se situací smířeny. Spojené státy vyslaly do Afghánistánu urychleně tři tisíce vojáků, jejichž (alespoň…

1_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1739

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte