Česko se oficiálně připojilo k zemím, které zvažují třetí dávku vakcíny proti nemoci covid-19. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) oznámil, že jeho úřad chce o nové vakcinační praxi rozhodnout do konce srpna, a požádal proto experty o stanovisko. Není to překvapení – a nebude jím ani stanovisko odborníků, které třetí dávku doporučí.

Prakticky všechny bohaté země tuto možnost nějakým způsobem zvažují – Izrael a Maďarsko už svým občanům třetí dávku nabízejí. Izrael kvůli aktuálně rostoucím počtům nakažených navzdory vysokému procentu očkovaných, očkuje ale zatím jen starší obyvatele, Maďarsko zase ve velkém očkovalo čínskou vakcínou, která má relativně nízkou účinnost, a třetí dávka je k dispozici všem dospělým.

Podle dostupných – a experti varují, že kvůli krátkému času neúplných – dat platí, že krátce po dokončeném očkování jsou lidé v podstatě plně chráněni jak proti infekci, tak proti vážnému průběhu choroby. Pak začne imunita slábnout. Firma Pfizer/BioNTech o tomto očekávaném efektu mluvila už v dubnu letošního roku. Její výzkumníci nyní odhadují, že po půlroce od očkování bude chráněno něco přes osmdesát procent očkovaných, po dvanácti měsících pak dvě třetiny. A co je podstatné – u lidí starších šedesáti let imunita mizí rychleji. Třetí dávka míru ochrany spolehlivě vrátí na původní úroveň. Senioři a chronicky nemocní by tak nejspíše byli první v řadě na třetí injekci.

Plán má ovšem i mezinárodní souvislosti. Světová zdravotnická organizace považuje…

1_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1539

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte