Václav Dvořák, spisovatel, Kosmas Cena čtenářů, ocenění, kniha Já, Finis
Už jsem ve fázi předčítání. (Václav Dvořák) • Autor: ČTK

Při výstupu do volného prostoru se jednomu ze tří kosmonautů najednou protrhne skafandr. Hladina kyslíku okamžitě klesá, jedinou záchranou je dostat se do přechodové komory blízké vesmírné stanice, napustit do ní vzduch, vyrovnat tlak v komoře s tlakem v lodi, otevřít vnitřní dveře a za nimi najít čerstvý kyslík. Jenže v přechodové komoře nefunguje tlačítko pro vyrovnání tlaku. Jak se bez něj dají spásonosné dveře otevřít?

Václav Dvořák (45) z Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci řešení našel. Nejen jako expert na aplikovanou mechaniku, v kterémžto oboru byl před dvěma lety jmenován profesorem. Ale hlavně jako autor dobrodružné sci-fi pro děti Písečníci a bludný asteroid. Dramatická scéna z přechodové komory mu kdysi naskočila v hlavě a nedala mu spát, dokud kolem ní nevystavěl celou knihu. Z vyprávění do té doby neznámého autora se v roce 2018 stal bestseller a loni ho následovala druhá Dvořákova kniha Já, Finis. Také z ní je dnes hit a nedávno to v cenách Magnesia Litera podtrhlo ocenění Kosmas cena čtenářů. Kdo je vlastně ta nenápadná liberecká hvězda současné literatury pro děti, jejíž tvorbu zhltnou bez mrknutí oka i jejich rodiče?

Dobrý příběh

O Václavu Dvořákovi odborníci věděli, že v zemi patří k největším znalcům, co se týče výzkumu proudění stlačitelných tekutin aplikovaného na „proudění v ejektorech“. A že je rovněž specialistou na optimalizaci deskových výměníků tepla. O jeho vášni ke sci-fi literatuře ale dlouho věděla…

1_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1733

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte