Former President Trump Hosts 'Save America' Rally
Stále neuznali Trumpovu porážku a slibují pomstu. • Autor: Bloomberg via Getty Images

Největší hrozbou pro americkou demokracii dnes není opakování událostí z 6. ledna letošního roku. Jsou jí ukradené prezidentské volby. Současné demokracie hynou u volebních uren skrz opatření, která jsou formálně ústavní. Vynořující se nebezpečí tedy není navrátivší se lůza, ale mainstreamoví republikáni, kteří „legálně“ zvrátí výsledek voleb.

Když jsme v roce 2018 psali knihu Jak umírá demokracie, věděli jsme, že Donald Trump je autoritář, a vinili jsme Republikánskou stranu z toho, že se vzdala své role strážce demokratických principů. Republikány jsme ale nepovažovali za protidemokratickou stranu. O čtyři roky později se však valná část republikánů protidemokraticky chová. Abychom tenhle problém vyřešili, musíme se soustředit jak na bezprostřední krizi, tak na skryté, dlouhodobě existující předpoklady, kvůli kterým vznikla.

Závoj zákonnosti a ústavnosti

V loňském roce, poprvé v dějinách Spojených států, odmítl úřadující prezident uznat porážku a zkusil zvrátit volební výsledek. Místo aby se vedoucí představitelé republikánů tomuto pokusu o státní převrat postavili, podíleli se na něm, nebo ho aspoň umožnili tím, že odmítli veřejně uznat Trumpovu prohru. V předvečer 6. ledna odmítala většina stranických činitelů odsoudit extremistické skupiny, které šířily konspirační teorie, volaly po ozbrojeném povstání a atentátech, což nakonec vyústilo v útok na Kapitol. Jen pár republikánů se s Trumpem poté, co vyvolal povstání, rozešlo. A ty, kteří to udělali,…

1_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte