56_KULTURA_Hulu
Muset se poddat pravidlům. (Ma Rainey - matka blues)

Parný červencový den roku 1927, z muzikantů teče pot a personál nahrávacího studia v Chicagu se shání po ventilátorech. Dusno by tu ovšem bylo i bez vysokých letních teplot. Mělo to být jen rutinní natáčení několika písní, ale drhne, co může. Zpěvačka Ma Rainey má starosti. V kapele narůstají generační rozpory – a ty se podepisují na tom, jak skladby hrát. Zda zůstat věrní blues, nebo se modernizovat do taneční bezstarostnosti. K bílým manažerům a producentům ze studia necítí pražádnou důvěru. Uvědomuje si, že ji chtějí jen využít a zbohatnout na jejím talentu. Ví, že si musí dupnout, ale také si uvědomuje, že ačkoli ji vnímají jako hvězdu a přezdívají jí „matka blues“, stejně si svou plně neprosadí a bude se muset poddat pravidlům hudebního byznysu.

Biografický snímek Ma Rainey – matka blues není obvyklým filmem o nedostižné, nepochopené nebo osamělé hudební hvězdě, která zažívá vzestupy i pády. Na pozadí příběhu, jenž se odehrává během jediného dne, divák sleduje úspěšnou ženu, která se potýká s diktátem vrtkavého vkusu publika. Zároveň coby Afroameričanka zažívá hořké a bolestné absurdity vyplývající z toho, že je současně celebritou i člověkem druhé kategorie.

56_KULTURA_Amazon Studios
Neslyšet svou hudbu. (The Sound of Metal)

A není to zdaleka jediný film z nedávné doby, který zpracovává námět z historie populární hudby, případně pojednává o muzikantech. Stačí zmínit další díla z uplynulého roku jako The United States vs. Billie Holiday

1_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1480

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte