63A_foto Milan Bureš
Co je doma, to se počítá? Loni v Česku vzrostl zájem o on-line videotéky trojnásobně.

Dávkovala jsem si upuštění páry,“ říká do telefonu Věra Koukalová, „někam se zavřít a pustit si můj ‚holčičí‘ seriál byl jediný únik, úleva od všeho.“ Marketingová konzultantka z malé obce u Benešova a matka dvou malých dětí patří k početné skupině Češek a Čechů, kteří výrazně zvedli během pandemie čísla sledovanosti a předplatného on-line streamovacích služeb jako Netflix, HBO GO, Amazon Prime nebo tuzemského Aerovodu či Edisonline. Pro některé, jako pro Věru, to byl únik od stresu. Pro jiné třeba únik z nudy nebo objev nového světa, v němž nemusí platit pravidla společensky přitažlivého, ale také náročného „kina“.

Počet lidí, kteří v Česku využívají on-line videotéky, se podle Českého statistického úřadu za loňský rok ztrojnásobil – ze tří procent na deset. Podobný trend platil v podstatě všude po světě, kde společnosti hlásily rapidní nárůst předplatitelů. Lídr na trhu Netflix, který je od roku 2019 dostupný i v tuzemsku, překonal hranici 200 milionů. Disney+ dosáhl v rapidně krátkém čase na 95 milionů. Pandemie, která zavřela kina i lidi doma, logicky výrazně ovlivnila divácké návyky: jak lidé sledují audiovizuální obsah on-line, kolik jsou ochotní platit, co je zajímá a jaká mají očekávání. Co z těchto pandemických diváckých návyků zůstane a co zmizí, až se znovu otevřou kina? A co to bude znamenat do budoucna? Už teď je jasné, že obecně přijímaná pravda, že jednoznačným vítězem pandemie je Netflix, nemusí platit.

Vytvořit závislost

Ten příběh se v základě…

1_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 652

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte