Stop! Nekupujte si už další caffè latte za sedmdesát. A rovnou také změňte všechny své nákupní zvyky a představy o tom, jak se utrácejí a vydělávají peníze. A v kolika letech se chodí do důchodu. Protože když to uděláte, můžete jít do penze ve čtyřiceti a pak si užívat života. A to vám radí pán s knírem, ideový vůdce hnutí FIRE.

FIRE znamená „financial independece, retire early“ neboli finanční nezávislost, časný důchod. Hnutí se už nějakou dobu šíří Amerikou a posléze Evropou. Hlavní myšlenkou je, že kdo v mládí neutrácí a své peníze raději chytře investuje, dosáhne brzy finanční nezávislosti. Rady a myšlenky k tématu shromažďuje bloger Peter Adeney, známý jako Mr. Money Mustache, a zveřejňuje je na svém blogu Mrmoneymustache.com. Mnoho dalších jeho nápady zkouší, dále vylepšuje a počítá peníze.

Mělo by to vycházet tak, že člověk může s prací skončit, když má investovanou částku 25krát vyšší, než kolik za rok utratí. V českých poměrech je to tedy aspoň sedm milionů. Pak už může vstávat, v kolik chce, a dělat, co chce, napsat básnickou sbírku nebo šít indiánské mokasíny anebo zůstat celý den v posteli. Rozhodně nemusí chodit do práce na sedmou, šetřit na dovolenou, odpovídat na e-maily v půl desáté večer a všechny ty věci, co dělají ostatní, protože si myslí, že musí. Celý tenhle životní styl je „explodující vulkán zbytečnosti“, jak to píše Mr. Money Mustache.

On i jeho žena pracovali jako softwaroví inženýři a do důchodu šli už ve třiceti. Nyní žijí na svém ranči,…

1_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1311

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte