64_serial tydne_HBO
Stručné dějiny vyhlazování

DĚLNÍCI KULTURY

Jako teenagerka posedlá filmem a popkulturou jsem se intenzivně těšila na tři věci. Na další díl seriálu Star Trek, na sobotní návštěvu kina, kam mě se vstřícností nejhodnějšího otce vozil táta, a na Oscary. Z devadesátých let mám s Oscary spojený pocit výjimečnosti, očekávání. Byly událostí, kterou nešlo minout. Oceňované filmy měly váhu. Kinematografie byla jakoby větší. Což může být na jednu stranu iluze vnímavého mládí, ale při pohledu zpět je to i tvrzení objektivně platné: Mlčení jehňátek,Tanec s vlky,Americká krása,Zachraňte vojína Ryana…  Oscary patřily do středu kultury.

Postupně o svoji auru trochu přicházely. A nebylo to jen tím, že je člověk se vzděláním filmové historičky vnímal jako součást Hollywoodu coby ekonomické a politické instituce s pravidly, strategiemi a promyšlenými mechanismy vlastní sebepropagace. Fascinace se přenesla jinam. Z filmů na fungování průmyslu. Střih na letošní 93. předávání předminulou neděli. Měřeno filmy, nevýrazný ročník. Měřeno stavem instituce, ročník pozoruhodný.

Organizátoři kulturního molochu se snaží řadu let reagovat na rapidně se proměňující společenskou a mediální poptávku po tom, co by měly ceny být, jak by měl vypadat filmový průmysl, jaké by měl reprezentovat hodnoty. Letos setřásly hashtag příliš bílé Oscary, který je kritizoval jako akci bílých mužů 60+, již tvořili gró hlasujících. Nikdo už nemohl vyčítat neviditelnost zastoupení…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte