Respekt Speciál: Rozpolcená Amerika
100 stran o Americe před volbami jen za 99 Kč * Reportáž z míst, kde se bude skutečně rozhodovat * Přežije americký sen? * Koho zvolí peněženka * Rozhovor s Timothym Snyderem * České sny o Americe * Proměny westernu a další. Objednejte si tištěné vydání nebo čtěte/poslouchejte speciál na webu a v mobilní aplikaci (digitální podoba je součástí předplatného Respektu).
Je načase ukončit nejdelší válku v naší historii a přivézt vojáky zpátky domů,“ oznámil americký prezident Joe Biden v televizním projevu minulý týden. Nic nového: Biden není prvním prezidentem, který něco takového slibuje, a známé jsou i kritické protiargumenty. Situace v neklidné zemi na Blízkém východě je křehká, radikální islamistické hnutí Tálibán sílí, po odchodu Američanů hrozí otevřená válka a všeobecně se předpokládá, že případná nová vláda Tálibánu dopadne nejhůř na afghánské ženy. Navzdory již několikrát odkládanému odchodu i relevanci kritických hlasů však dnes nikdo příliš nepochybuje, že američtí vojáci letos zemi skutečně opustí. Zatímco dříve plány na definitivní stažení američtí prezidenti spojovali se splněním jistých podmínek (k čemuž zatím nikdy nedošlo), nyní Spojené státy prostě oznámily, že k 11. září 2021 zemi opustí.
Nikdo příliš nepochybuje, že američtí vojáci letos zemi skutečně opustí.
Joe Biden k odchodu vybral symbolické datum 20 let od útoku al-Káidy (teroristické organizace, která tehdy měla v Afghánistánu zázemí a na rozdíl od Tálibánu i globální ambice) na newyorská „dvojčata“, po němž Američané do Afghánistánu vpadli. Tehdejší prezident George Bush mladší slíbil, že Spojené státy strůjce útoků dopadnou. Oficiální vítězství přišlo rychle, zabití lídra al-Káidy Usámy bin Ládina o deset let později. Celých 20 let amerického působení se ale neslo ve znamení guerillové války v náročném afghánském terénu.…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu