Cheltenham Literature Festival Day 10
Někdy sklouzávala i k pochybným tvrzením: třeba když říkala, že viděla Hillary Clinton, jak demonstrantům na káhirském náměstí Tahrír rozdává dolarové bankovky a nabádá je k volbě Muslimského bratrstva. (Nawál as- Sa‘dáwí na fotografii z roku 2007) • Autor: Getty Images

Kluci jsou patnáctkrát hodnotnější než holky,“ říkávala její babička. Navál as-Sá’adaví se v dětství vztekala, když doma slýchala takovéto řeči – a zdravé naštvání na ponižování dívek a žen a boj o nápravu ji doprovázely po celý život. Když předminulou neděli v Káhiře ve věku 89 let zemřela, tak byli autoři vzpomínkových nekrologů zajedno, že odešla jedna z historicky nejvlivnějších arabských feministek.

Svůj první velký souboj vyhrála, když jí bylo teprve deset. Na návštěvu tehdy přišel muž, za kterého ji rodina chtěla provdat. Navál se vzepřela: snědla syrový lilek, tak aby jí načas zašpinil zuby, a svým černým úsměvem nápadníka úspěšně odradila. Vyrůstala s osmi sourozenci na vsi v deltě Nilu a odmalička sice vnímala, že jsou její bratři protežováni, nicméně rodiče chtěli dopřát vzdělání všem dětem. Díky tomu se dostala do Káhiry, kde vystudovala medicínu.

V polovině padesátých let našla místo lékařky na rodném venkově a tam na ni čekaly další souboje. Kritizovala nehygienické podmínky při obřízce chlapců a dívek, a když příliš pomáhala pacientce, kterou doma bil manžel, místním autoritám přetekl pohár trpělivosti. Stěžovali si na mladou lékařku, jež údajně nerespektuje morální hodnoty a poštvává ženy proti zákonům islámu, a Navál as-Sá’adaví byla nadřízenými povolána zpět do Káhiry.

Tam se jí profesně dařilo, během několika let na ministerstvu povýšila do funkce ředitelky pro veřejné zdraví, ale i odtud byla nakonec vyhozena – poté co v roce 1969 vyšla její…

1_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1637

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte