Chropyně. Projížděl jsem a viděl jsem lidi, jak na kolenou prolézají parky, a místní občany, jak se ptají, s čím mohou pomoci. Je jich po trávě spousta, v parku před školou jsem jich měl hned několik. I mě se ptala paní, co jsem ztratil a že mi ráda pomůže, řekl jsem, že jsem neztratil nic, ale že hledám.

Takto surrealisticky křičí do telefonu kamarád M. Už se známe tak dlouho, že mi to brzo začíná dávat smysl. Chropyně je městečko na Moravě, u Kroměříže. M. je entomolog. Na trávnících zde žije samotářská včela Colletes cunicularius, jež vylétává právě teď a živí se pylem z kočiček. Ale o Colletes nejde, zpráva je, že se v parcích objevila Apalus bimaculatus, majka, která ještě nikdy nebyla v českých zemích zaznamenána a asi ani nemá české jméno. První nález v historii! A je jich tam hodně. Snad se sem dostala ze Slovenska, nadšeně přemýšlí M. Dodávám už v klidu, že majky jsou brouci, kteří mají složitý životní cyklus. Samičky vykladou vajíčka v blízkosti hnízd samotářských včel, larvičky, triungulini, se nějak dostanou dovnitř hnízda, pravděpodobně přichyceny na dospělých včelách, v hnízdě prožijí celý rok i následující zimu; živí se jako paraziti nastřádaným vrbovým pylem a taky nevylíhlými vajíčky včel. Další brzké jaro, třeba ještě za sněhu, imaga vylezou ven, spáří se a cyklus se opakuje.

Entomologové jsou totiž něco jako sekta a jako všichni náboženští extremisté mají na temné straně internetu svoje webové stránky, zaheslovanou…

1_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte