sebek

Dobrý den! Cože? Říkáte, že jste z redakce „Hustej chlap“? Co pro vás můžu udělat? No jasně! Ten příběh byl takhle. Vezmu bederní pás a na něj pověsím své děti ve dvoukoláku. Pak s tím denně táhnu na Brdy, většinou dvacet kiláků. Cože? No samozřejmě že jsem hustej! Tak děkuji za rozhovor a na shledanou! Zavěsím. Vleže. Ležím už pár dní. Děti jsem zavěsil na bederní pás. Asi dvakrát. Sotva pár kilometrů. Pak už jsem se nenarovnal. Jo, je to hustý. Hlavně ty bolesti. Opravdu to odpovídá špatně vynaložené energii a fyzické příčině bolavých zad? Nejsem nejmladší. I maminku často nabádám, když si zdravotně stýská, aby se podívala na své datum narození v občance. Optikou vlastního pozorování spolu se mnou v minulých týdnech ležel statisticky významný vzorek populace. Pro pořádek připomenu, že bolesti zad nejsou kapénkovou infekcí. Nemohli jsme to od sebe chytit. Tak proč pandemie housera zrovna teď?

Bolesti zad jsou nejčastějším důvodem pracovní neschopnosti v rozvinutých ekonomikách. Nejinak je to i v České republice. Nosil bych dříví do lesa, kdybych příčiny jen popisoval. Všichni víme, o co jde. Důvodů bolestí zad může být celá řada. Já bych se tentokrát zaměřil na ty psychosomatické. Vedle bolestí zad do této kategorie patří například i syndrom dráždivého tračníku, bolesti hlavy, chronický únavový syndrom nebo povšechná bolest svalů, které brání běžné činnosti. Umí ovlivňovat krevní tlak, migrénu, astma, vaši váhu, cukrovku či menstruaci. Prostě se vám psychické strádání…

1_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte