Není jednoduché stavět, lidé jsou v karanténách, nebylo jednoduché pro stavební firmy zabezpečovat pracovníky ze zahraničí,“ vysvětloval ministr dopravy Karel Havlíček v České televizi skutečnost, proč český stát loni postavil pouze 21 kilometrů nových dálnic. To je méně než o rok dříve (tehdy 34 kilometrů), ovšem o něco více než ve všech předchozích letech, v nichž hnutí ANO drželo rezort dopravy. V roce 2020 se zprovoznily vlastně jen dva nové úseky – na severní Moravě a ve středních Čechách.

Z uvedených čísel vyplývá, že pokud jde o vytoužené dálnice, Česko pokračuje v pomalé výstavbě. Zároveň však platí, že Babišova vláda v souladu se svými sliby tuhle práci trochu zrychlila. Vzhledem k dlouhé přípravě dálničních staveb se to ale ukáže teprve v dalších letech: v roce 2022 by mělo být dokončeno zhruba 100 kilometrů, v roce 2024 téměř rekordních 150 kilometrů. Ani to ale například neznamená, že se konečně dostaví první dálniční spojení Česka s Rakouskem. Na to bude potřeba si počkat podle plánů tuzemských silničářů minimálně do roku 2025.

Myslet na Přerov

Nicméně ať je to, jak je to, Babišova vláda vykazuje ohledně dálnic lepší výsledky než její předchůdkyně. V parlamentu navíc prosadila liniový zákon, který má stavbu dál urychlit. Rovněž vloni schválila pravidla pro první zapojení soukromých peněz (do dokončení dálnice z Prahy do Písku), o něž se neúspěšně pokoušelo několik minulých kabinetů.

Místo aby stát chybu uznal a ustoupil,…

I_obalka_R1-oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R1-oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2422

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte