Kultura

Přímý přenos ze stíhačky

Jeho letecké honičky s německými stíhači nad západní frontou první světové války se četly jedním dechem. A platí to i bezmála devadesát let od vydání prvního příběhu britského letce Bigglese. Spisovatel W. E. Johns se sám války účastnil jako pilot, čili mohl všechny triky svého hrdiny, při nichž stoupal do nebezpečných vývrtek a klesal do strmých zatáček, komentovat tak věrně, jako když se v rádiu pro posluchače v přímém přenosu popisuje do nejmenších detailů hokejové utkání. Napsal kolem stovky knih s Bigglesem v hlavní roli, nynější výbor přináší povídky, které u nás vyšly poprvé v roce 1938 a od té doby byly na dlouhé dekády silně chtěným a silně nedostatkovým zbožím pro dětské a dospívající milovníky dobrodružných válečných příběhů.

Kniha chronologicky zabírá události první světové války. Od prvních soubojů Jamese Biggleswortha přezdívaného Biggles – „hubeného, světlovlasého mladíka hezkého zevnějšku“ – až po jeho poslední střet nad Francií, který se mu měl stát osudným; nebýt toho, že britského sympaťáka Němci konečně dostanou na zem a zajmou ho přesně ve chvíli, kdy válčící strany podepsaly po čtyřletém krveprolití příměří. Prostor kultovní chlapeckou knihu nově vybavil ilustracemi Jana Stěhuleho, které se na rozdíl od předcházejících vydání (včetně výtvarně mnohem více emancipovaných obrázků Zdeňka Buriana) snaží držet reálných předobrazů bojových strojů a vybavení pilotů.

Biggles si postupně vybudoval takovou popularitu, že ho autor nakonec nechal létat i během…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1829

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte