Kultura

O chudobě a snowboardu

Možný návod k řešení společenských problémů i ukázka argumentace

Sociolog Daniel Prokop často vystupuje v médiích, kde komentuje českou politiku nikoli skrze zákulisní boje a osobní konflikty, ale s poukazem na reálné problémy české společnosti. Podrobně je zmapoval projekt Rozděleni svobodou, který občany ČR roztřídil do šesti tříd nejen podle ekonomického kapitálu, ale například i vazeb a kontaktů – a Prokop byl jedním z jeho původců. Svoje názory na problémy ohrožující zdejší demokratický vývoj i sociální smír, ale také na vzestup světového populismu nyní shrnul v knize Slepé skvrny.

Precizně vyargumentovaný text přes nevelký rozsah pokrývá širokou škálu témat. Prokop neskrývá osobní názory, takže Okamurovu SPD označuje za obskurní antisystémovou formaci, nebo píše, že je příznivcem manželství gayů a leseb. Jeho uvažování je zasazeno v hodnotovém rámci, jehož součástí je úcta ke svobodě jednotlivce a přesvědčení, že lidé jsou si rovni bez ohledu na původ a vyznání.

To jsou sice základní hodnoty euroamerické civilizace, ale v době, kdy vysocí ústavní činitelé mluví o islámu jako o náboženství nenávisti, už se nejeví tak samozřejmé. Častěji Prokop polemizuje s konzervativci, občas i s liberály – a nálepku „levicový liberál“ mu asi budou dávat jeho kritici. Nejčastěji však zůstává coby sociolog nad věcí a výklad vždy opírá o pečlivé statistické výzkumy. Je patrné, že mu nejde o obhajování předem daných tezí, ale o hledání řešení, která by byla co nejschůdnější a nejvýhodnější pro co největší množství lidí.

Poctivě hájit…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte