"Jojo Rabbit" (2019)
Komm gib mir deine Hand. (Králíček Jojo) • Autor: PacificCoastNews/Avalon.red / Pa

Na Adolfa Hitlera byl vždycky spoleh. Řeč je o filmové komedii a satiře. Snadno uchopitelný nacistický vůdce je ideální historická figura, z níž je snadné dělat si legraci. Ostatně, kvůli jeho exaltovanému vystupování si z něj řada umělců – nejslavněji zřejmě Charlie Chaplin v Diktátorovi – střílela už za jeho života.

Stejně jako to bylo snadné, bylo to i ošidné. Všechny poválečné filmy, v nichž Führer hajloval na komický efekt, provázela otázka, jestli je přípustné utahovat si z muže, který má na svědomí miliony lidských životů, a kde je hranice – pokud existuje –, za níž jsou autoři nevkusní, a jejich přístup dokonce nebezpečný. Podobná otázka se vynořila i nad komediálním dramatem o dětství malého nacisty Králíček Jojo novozélandského režiséra Taiky Waititiho. Ve filmu nominovaném na šest Oscarů – a aktuálně v české distribuci – je rozverný Hitler imaginativním kamarádem fanatického člena Hitlerjugend. Jednoduchá premisa je jasný marketingový háček, který k filmu přitáhne pozornost. Ale Králíček Jojo zkouší i něco, co hitlerovské satiry zpravidla nedělají – mísit humor s empatií a hlubší zprávou o důsledcích organizované nenávisti. Pětasedmdesát let po válce a s odchodem generace, která si ji ještě pamatuje, by jen gagy s Hitlerem-šaškem v nepravděpodobných situacích byly ostatně trochu passé. V uplynulých pětasedmdesáti letech přitom měly v kinematografii dlouho své pevné – a zcela logické – místo. Co se tedy v proudu filmové historie změnilo?

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 708

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte