Kultura v roce 2020: film, hudba, umění, literatura, architektura…
 

blahova
Rytmus roku filmové redaktorky řídí do velké míry premiéry a filmové festivaly. Je dané, že každý čtvrtek přijde do kin jeden či hned několik filmů. Že v lednu je Sundance, v únoru Berlinale, v květnu Cannes, v červenci Karlovy Vary, v září Benátky a v říjnu Ji.hlava. V některých případech to znamená balení kufrů a několik intenzivních dnů nebo týdnů uvnitř festivalového kolotoče. Rok 2020 byl v tomhle ohledu zásadně arytmický. Jako tanečník bez hudebního sluchu zoufale odezírající pohyby všech kolem. Některé festivaly přešly na on-line, jiné zkusily v momentech uvolnění hybridní verzi. Mnohé organizátoři zrušili a přesunuli na příští rok. V případě Karlových Varů tak pandemie zafungovala stejně jako smrt Klementa Gottwalda v roce 1953 – tehdy se ročník poprvé a až do letoška naposledy nekonal kvůli vnějším faktorům.

Zaniklý rytmus nahradil záhy rytmus jiný. Rytmus on-line premiér desítek nových seriálů a filmů. Včetně těch, jejichž producenti by jinak dávali přednost kinům. Rytmus psaní tipů pro sledování v karanténě. Rozvolněný rytmus virtuálních přehlídek i vlastní volby, kdy si co o samotě pustím. Rytmus rozjímání nad tím, jak a zda vůbec se kinematografie promění. Co už je nevyhnutelné, nevratné a jestli je to dobře, či špatně.

Největší zážitek uplynulého roku tak není ani nový film, nebo starý film objevený nově v záplavě on-line obsahu, ani seriál – i když letos skončily dva zcela výjimečné BoJack Horseman

I_obalka_R52
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R52
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte