Kultura

Všichni jsou Židé

Americký historik židovského původu Yuri Slezkin pochází ze Sovětského svazu. Profesor na Kalifornské univerzitě v Berkeley se zabývá různými aspekty ruských dějin, menšinami v Rusku, a hlavně židovstvím ve 20. století. Jeho hojně diskutovaná kniha Židovské století z roku 2004, jež nedávno vyšla česky, je však spíše kulturně-sociologickou studií, která tento národ vnímá jako nejvýraznějšího zástupce tzv. merkuriánců, věčných cizinců, kteří žili uprostřed zemědělských a pasteveckých společností; ty autor nazývá apollonci.

Díky etnické odlišnosti merkuriánci získávali povolení či příkaz specializovat se na určité práce. Vykonávali uprostřed venkovského prostředí městské činnosti, do nichž se domorodcům nechtělo nebo je neuměli: obchod, peníze, nemoci, smrt, ale i magie. Byli lidmi písma a většinou se řadili mezi první, kdo měli prospěch z rozkvětu měst, ale zároveň byli prvními obětními beránky. Právě Židé se podle autora stali symbolem merkuriánství a modernity na celém světě: a věk všeobecného merkuriánství, který začal v Evropě, se tak stal věkem židovským. Nikoli etnicky či nábožensky, nýbrž civilizačně. Všichni se transformujeme v obyvatele měst, v mobilní, vzdělané, výmluvné,  flexibilní a psychicky komplikované občany. Učíme se kultivovat lidi a symboly, snažíme se získat majetek, abychom si dopřáli vzdělání, privilegia nahrazuje prestiž, sociální struktury korodují ve prospěch jednotlivce.

V pěstování městských ctností měli Židé nemalý náskok a výhodu…

I_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte