9th Annual New Media Film Festival - Opening Night
Timothy Morton • Autor: Getty Images

Před lety se ho skeptický novinář ptal, jak by někoho přesvědčil k ekologickému chování. Morton odpověděl otázkou, jestli má dotyčný kočku a rád ji hladí. A po kladné odpovědi dodal: „Vidíte, máte bezdůvodný, přitom blízký vztah s ne-lidskou bytostí. Už tím se chováte ekologicky.“ Novináři se to nelíbilo, žít ekologicky přece znamená chovat se jako asketický mnich. Přesně to je však jedním z hlavních záměrů Timothyho Mortona: nepřesvědčovat, ale nadchnout čtenáře pro to, že ekologicky už žijí. Možná to sami jen ještě nevědí – a možná by se té myšlence bránili.

K jejímu přijetí je potřeba otřást po staletí zakořeněnými přesvědčeními. Jedním z nich je to, že jsme schopni pohlížet na přírodu a svět z odstupu. Z neutrálně vyděleného místa „mimo“, odkud lze s rozvahou řídit planetu. Environmentální krize totiž přinesla žité poznání, že mezi lidstvem a přírodou neexistuje dělicí čára. Nyní z téhle iluze procitáme a způsobuje to v jednom extrému tvrdohlavé popírání klimatické změny, a v druhém naopak pocity paniky, bezmoci a smutku popisované jako environmentální žal. Obojí je důkazem, že lidstvo zažívá trauma.

Timothy Morton zasvětil takřka veškeré své filozofické hledání tomu, jak ono trauma překonat a začít myslet skutečně ekologicky: nedělat rozdíly mezi člověkem a přírodou a posunout se tak k radostnějším emocím. Jeho početné knihy plné imaginace, efektních metafor, výstižných zkratek a popkulturních citací si našly publikum, které o filozofickou literaturu obvykle…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1518

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte