Kultura

Komiks na nervy

Svou osobní trilogii završila nejčtenější komiksová autorka současnosti Raina Telgemeier knihou Nervy. Příznačný název pro komiks, v němž její desetileté alter ego řeší běžné potíže dospívání, nedostatek soukromí, ale také panické ataky. Její nakladatel si byl úspěchem třetího dílu natolik jist, že rovnou oznámil milionový náklad a jen za první týden loni v září z něj američtí čtenáři ukrojili téměř desetinu. Teď kniha ověnčená komiksovým Oscarem (Cenou Willa Eisnera) vyšla česky.

Na začátku nového školního roku se z Rainy kvůli její citlivosti stává uzlíček nervů trpící žaludeční neurózou, kvůli které přestává postupně jíst. V malém bytě se dvěma sourozenci, rodiči a babičkou se kousek soukromí najde nejlépe na toaletě, ale teď tam tráví tolik času, že zameškává školu. A pokud tam výjimečně dorazí, má pocit, že ji všichni odstrkují a posmívají se jí. Zase končí na toaletě z obavy, že se pozvrací (nebo ještě něco horšího) – navíc před celou třídou.

Telgemeier (1977) opět ukazuje, že nastínit křehkost dospívajících hrdinek ve zlomovém období mezi dětstvím a pubertou umí s výjimečnou lehkostí. Se čtenářem vizuálně komunikuje především očima postav a autobiografický příběh posunuje k zobecnění platnému pro děti bez ohledu na dílčí okolnosti. Jestliže první kniha Úsměv vyprávěla o vyrovnání se s fyzickou bolestí, druhá Ségry o radostech i strastech sourozeneckého vztahu, pak Nervy jsou o ovládnutí vlastního strachu. A Telgemeier tu dospívajícím…

I_obalka_R45_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte