45A_stransky
Pavel Onderka

S egyptologem a afrikanistou Pavlem Onderkou o tom, jak covid zkomplikoval cestu Slunečních králů do Prahy, proč mají egyptologové práci na dalších dvě stě let a jakou roli sehrála bohyně Eset v českém národním obrození

Přípravu unikátní výstavy o starém Egyptě nazvanou Sluneční králové velmi zkomplikovala pandemie, ale nakonec byla minulý týden v Národním muzeu slavnostně otevřena. Cítíte jako její kurátor úlevu?

Mým převládajícím pocitem je nyní spíš vyčerpání, protože pandemie celou věc opravdu docela negativně ovlivnila. Příprava výstavy byla sérií překážek, které bylo nutné překonat. O podobné výstavě se mimochodem uvažovalo desítky let: první pokus zastavila sametová revoluce, druhý revoluce v Egyptě a tento třetí málem covid.

Zároveň mám ale velkou radost z toho, že se vše nakonec povedlo a že jsme téměř všechny překážky úspěšně zvládli. Taky proto, že spolupracující instituce nám velmi vycházely vstříc, třeba němečtí kolegové v jeden moment nabídli, že sem pošlou svoje kurýry, i kdyby to znamenalo, že budou muset na dva týdny do karantény. Všichni se snažili, aby to dobře dopadlo, i když některé předměty se sem nakonec dostat nepodařilo.

U kterého předmětu vás nejvíce mrzí, že na výstavě chybí?

Nejvíc mě mrzí socha krále Sahurea z páté dynastie, o jejíž výpůjčce jsme poměrně dlouho vyjednávali s Metropolitním muzeem v New Yorku a už jsme měli i uzavřenou smlouvu. Jenže…

Obalka
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1767

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte