70_sebek
TOMÁŠ ŠEBEK • Autor: Milan Jaroš

V generaci našich babiček byl nesmrtelný leda tak Kostěj. A to je pohádka. Z kategorie pohádek jsem si v gymnaziálních letech myslel na dvě věci. Především to byl teleport. To téma mě drží dodnes. A vida, na poli moderní vědy se začínají rýsovat první z možných řešení. Z formy papírové teorie snad už některé přešly i do podoby prvních laboratorních testů. Zatím to spíše namísto složitého přenosu atomů lidského těla z bodu A do bodu B vypadá na kompletní download funkce lidského mozku. A následně na datový přenos na vybraný terminál – jiné tělo, zvíře či terminál počítačový. Anebo si prostě sebe sama jen zaskladníme pro strýčka příhodu v paměťovém cloudu. Možná se teleportu dožiji.

Ta druhá věc, o kterou jsem se živě zajímal, se jmenuje termonukleární fúze. Věřil jsem jí mnohem více než teleportu. Už při hodinách středoškolské fyziky mi to přišlo vyloženě na dosah. Konečné řešení energetické otázky lidstva. Někdo to v tokamaku zapálí a bude to! Uplynulo další čtvrtstoletí, a pokud mohu soudit, tak výsledky zatím nic moc. A tak jsem v nárocích na vědu zvolnil a začal se živě zajímat o naprosto banální otázku. Nesmrtelnost. Internacionálové říkají longevity a my doma říkáme dlouhověkost. K nesmrtelnosti je jen přestupní stanicí a patří tak do stejné množiny. Že je dlouhověkost seriózní problém, značí zájem komunity jak vědecké, tak investorské.

Umřít tak, že se posledních dvacet let nebudu trápit, to je tedy věc!

Tweetni to

Pokud si takové…

Obalka
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte