Klára Laurenčíková
Klára Laurenčíková je speciální pedagožka a předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání. Externě přednáší na katedře speciální pedagogiky PedF UK. Je předsedkyní Vládního výboru pro práva dítěte. • Autor: Matěj Stránský

Co nového jste v koronakrizi zjistila o školství?

Nová situace nasvítila problémy, které byly dlouhodobě vnímány jen hrstkou expertů a neziskovek. Je to velká závislost úspěchu dětí ve škole na kvalitě rodinného prostředí. Jednoznačně se ukázalo, že děti z chudého prostředí bez přístupu k technologiím a bez motivace rodičů ze systému vzdělávání úplně vypadly. Víc než deset tisíc dětí nebylo podle zjištění České školní inspekce vůbec v kontaktu se školou. A k tomu inspekce mluví o deseti až patnácti procentech dětí, které neměly IT vybavení a nemohly zvládat on-line výuku.

Ministerstvo školství posílá školám miliardu na notebooky, dělá to podle koeficientu, který počítá dvacet tisíc korun na jeden učitelský úvazek. Školy je většinou dají učitelům, a mohou je půjčovat i dětem. To by mohlo pomoci?

Ten koeficient nemůže moc fungovat, když tu máme školy s velkým počtem dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí, kde je mnohem větší poptávka po počítači pro dítě než na školách, kde je třeba i větší počet učitelů, dostanou tedy daleko víc peněz, a zároveň mají znevýhodněných dětí třeba jen pár procent nebo skoro žádné. Podle mě ten výpočet není vůbec šťastný.

Co s tím?

Manuály pro ředitele škol i zákon o distančním vzdělávání, jak ho vláda v srpnu schválila, zapomíná na velkou skupinu dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Chceme teď po ministerstvu, aby vznikla…

I_obalka_R36_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 633

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte