César Manrique Foundation, Fundación César Manrique,

Na Kanárské ostrovy se ještě v padesátých letech ve Španělsku pohlíželo jako na provinční přívažek, který k ničemu není a je potřeba z něj co nejrychleji utéct. I proto velké procento španělských emigrantů do Latinské Ameriky, zejména do Venezuely, pochází právě odtud. Na „Kanárech“ nic kromě rajčat, fíků a kaktusů téměř neroste a na ostrově Lanzarote dokonce dlouho nebyl dostatek vody. Černobílé fotografie mul supících do kopců a obtěžkaných koši se džbány s vodou, pro kterou byly v přístavech, však dnes zdobí už jen stěny hotelů a stránky fotografických knih.

Lanzarote má stejně jako ostatní Kanárské ostrovy sopečný původ. Právě tady se odehrály nejhorší série výbuchů v letech 1730–1824 a zanechaly po sobě ohromná lávová pole, dnes chráněné přírodní parky. Ztuhlé lávy je prý na ostrově tolik, že by si každý člověk na zeměkouli odtud mohl odnést 50 kilogramů. Daří se tady zejména sukulentům a lišejníkům, ostatně krajina se nejčastěji připodobňuje k povrchu Marsu. Až do přelomu šedesátých a sedmdesátých let se tento ostrov považoval za jeden z nejohyzdnějších vůbec – a kdyby nebylo jednoho kontroverzního malíře, možná by se mu lidé vyhýbali dodnes.

César Manrique na Lanzarote vyrůstal a v dětství trávil každé prázdniny na pláži Caleta de Famara. Ta je obklopená sopečnými skálami, dnes už oblejších tvarů, a plná surferů na pravidelných vlnách i hipsterských karavanů. V nedalekém městečku se to rojí kavárnami a malými restauracemi s mořskými specialitami a bílým vínem…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte