Mezi českými historiky panuje neklid. Svědčí o tom i nový spor o údajnou cenzuru v jedné z výrazných vědeckých institucí – Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

Jeho zaměstnanci Ladislav Kudrna a František Stárek pokročili ve svém letitém výzkumu českého kulturního undergroundu a připravili knižní souhrn policejních represí proti lidem, kteří se kolem undergroundu během jeho existence třiceti let točili. Podle autorů jde o výsledek tradiční badatelské práce v archivech, podepřené Stárkovými bohatými vzpomínkami.

Problém nastal ve chvíli, kdy knihu doplnili úvodem. Ten totiž odkazuje na underground a represe jen velmi vzdáleně a vzbuzuje spíš pocit, že jde o účelové bití na poplach. Autoři využili příležitosti a varují před „akademickým revizionismem“, který pomalu, ale jistě opanovává český historický výzkum. Pro profesi to znamená méně bádání v archivech, méně popisování represe a naopak více teoretizování, interpretačních výkladů a důrazu na tzv. každodenní život za reálného socialismu s cílem dokázat, že lidé byli s minulým režimem spokojenější, než se dosud tvrdilo.

Vedení ÚSTR nechalo jako obvykle na knihu před jejím vydáním napsat odborné posudky, přičemž se v nich objevily výhrady právě vůči zmíněnému úvodu. Vedení ÚSTR proto rozhodlo, že je třeba kritiku pozitivismu z knihy vyřadit. Následně se zvedla kritika, že se jedná o cenzuru. A to v zemi, která v cenzuře vynikala, nezní zrovna povzbudivě.

Spíš mlčení

V normálním státě by výměna…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2475

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte