31_simackova_jaros
Kateřina Šimáčková • Autor: Milan Jaroš

Spíše než zlom to byl postupný, mnohaletý proces. Ústavní soudkyni Kateřinu Šimáčkovou (53) prý již v dětství bavila nezávislost a akčnost Pipi Dlouhé punčochy, poměrně záhy z maminčiny knihovny vytáhla Druhé pohlaví francouzské filozofky Simone de Beauvoir a jako začínající právničku ji to táhlo k feministické literatuře. Dcera psychiatričky a vnučka jedné z prvních lyžařek v Československu byla vychovávaná v tom, že svět sice řídí muži, ale zároveň v něm jako žena může dosáhnout všeho, čeho se jí zachce. To se jí nakonec v profesním životě splnilo. Symbolem této trajektorie se nyní stala kniha Mužské právo, která se snaží otevřít debatu o genderu v právu.

V případě Kateřiny Šimáčkové je ale už léta elektrizující ještě jeden obecnější rozměr. V českém soudnictví reprezentuje přístup typický spíše v západní Evropě a USA: jako ústavní soudkyně praktikuje minimálně formalizovaný přístup k právu, postavený velmi často na příbězích střetu jedince se systémem. Otevřeně komunikuje s médii, její rozhodnutí jsou v mnoha ohledech novátorská a v porovnání s kolegy na Ústavním soudě častěji posouvají zdejší právní status quo. Jako specialistka ve vrcholné funkci navíc razí princip, že rozdílnost přístupů k právu i k okolnímu světu je zcela logická a místo hádek nás může vést k pilování vlastních argumentů. Zní to možná banálně, ale v době, kdy se tento pohled na jiném konci spektra z veřejné debaty spíše vytrácí, jde o žádanou komoditu.

Model rozhodování

„Soudce tu není…

I_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte