Ministr obrany Lubomír Metnar jmenoval svým novým politickým náměstkem nestraníka Vladimíra Müllera. V parlamentu se ihned začalo anonymně mluvit o tom, že mu byl post přidělen na přání KSČM v rámci toleranční dohody, v níž komunistická strana dodává menšinové vládě hlasy potřebné k udržení moci. V uplynulých týdnech podmínili komunisté schválení rekordního schodku v rozpočtu novými „podmínkami“. Z informací z čerstvých jednání mezi ANO a KSČM není jasné, jaké podmínky si komunisté minulý týden za podporu rozpočtu vymínili. Okamžité následné jmenování Müllera do rok neobsazeného postu by k nim mohlo patřit. Mohlo, ale nemuselo.

Neznám, zeptejte se jinde

Od představitelů koalice a komunistů nepadlo jasné ne nebo ano. „Nevím o tom. Pana Müllera neznám, zeptejte se ministra Metnara,“ odpovídá v esemesce premiér Andrej Babiš. A patnáct vteřin nato přichází dlouho urgovaná odpověď prostřednictvím textovky od ministra obrany: „Pan Müller je nestraník, s KSČM jsem jeho jmenování neřešil.“ Ani jedna odpověď dohodu ANO s KSČM nevylučuje. Stejně jako odpověď samotného náměstka Müllera: „Nedisponuji žádnou informací, že by má osoba byla předmětem jednání s komunisty o rozpočtu.“ Vojtěch Filip odpověď za komunisty odmítá.

O možné dohodě s komunisty se hojně spekuluje mezi poslanci z výboru pro obranu. „O tom, že jde o úlitbu KSČM, jsem slyšela. A od vlády jsem naopak neslyšela jasné ne, dnes jsem podala interpelaci, aby ministr informaci buď vyloučil, nebo potvrdil,…

I_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte