Památné fotografie ukázaly v roce 1976 kamenitou, mírně zvlněnou poušť. Nenacházela se na Zemi, což bylo fascinující. První kvalitní snímky z povrchu Marsu, pořízené americkými sondami Viking, po několika neúspěšných sovětských pokusech, provokovaly fantazii a sváděly k víře, že další výzkum čtvrté planety teď už bude hračkou.

Už tehdy jsme přitom o sousedním světě měli rozporuplné informace. Vědělo se, že na povrchu klesají teploty i hluboko pod sto stupňů Celsia a málokdy se vyšplhají nad bod mrazu, že současný Mars s řídkou atmosférou je krajně nehostinný pro pozemský život. Zároveň ale fotografie pořízené Vikingy z oběžné dráhy ukazovaly až tisícikilometrové kaňony, které v dávné minulosti vyryla do povrchu Marsu proudící voda. Při pohledu na ně jako by ožívala slova z Bradburyho Marťanské kroniky o době, „kdy se moře vinulo jako rudá pára kolem břehů a dávno zemřelí mužové táhli do bitev ozbrojeni mračny kovového hmyzu a elektrických pavouků“.

Důkazů, že Mars byl kdysi relativně teplým světem s řekami a jezery, později přibývalo, ale nejdůležitější otázky zůstaly nezodpovězeny: Jak dávno a jak dlouho jezera existovala? Pršelo někdy? Byl tu oceán? A hlavně, žilo tu něco? Mužové s elektrickými pavouky to asi nebyli, ale existují silné argumenty, že se tu mohlo dařit mikroorganismům. A možná se jim dokonce pod povrchem planety daří dodnes.

Důkazy však chybějí. Ačkoli se lidé podle různých amerických i sovětských plánů ze šedesátých let měli po Marsu…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 839

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte