V neděli začal v Izraeli dlouho očekávaný proces, který si přáli mít doma ve své vlastní formě i mnozí Češi, zatím se ho ale nedočkali. V Jeruzalémě stanul před soudem premiér Benjamin Netanjahu a bude se zpovídat z úplatkářství, podvodů a narušení důvěry. Dochází k tomu v čase, kdy se po trojích volbách během jednoho roku a po velmi složitých koaličních jednáních stal opět premiérem, jímž je reálně od jara 2009. Vzhledem k začínajícímu procesu ovšem Netanjahu vstupuje do nezvykle nejisté pozice, zřejmě i proto rozehrál hru, jejíž následky mohou být velmi vážné.

Během maratonu trojích voleb, které všechny skončily víceméně remízou a jež by zřejmě měly i čtvrté pokračování, pokud by neudeřila pandemie, přišel Netanjahu se slibem, že stane-li se opět premiérem, přičlení jeho vláda trvale k Izraeli zhruba třetinu země známé pod názvem Západní břeh Jordánu. Jde o dominantně palestinské území, které Izrael z dobrých bezpečnostních důvodů obsadil po takzvané šestidenní válce na konci šedesátých let a jež se dnes de facto nachází uvnitř hranic židovského státu. Od Netanjahua šlo o předvolební tah, kterým chtěl získat na svoji stranu pravicové voliče. To se povedlo jen natolik, že sice volby vyhrál, na sestavení vlastní vlády ale nedosáhl.

Vznikl tedy kabinet národní jednoty, jejž Netanjahu povede rok a půl a pak ho vystřídá lídr druhého uskupení Benny Ganc. Netanjahu hned po jmenování v parlamentu zopakoval plán anexe s tím, že půda, o kterou jde, je „místem zrození…

I_obalka_R22_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2454

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte