Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Na Peking!

Američtí demokraté mají strach, aby nevypadali jako slaboši

Zatímco průzkumy ukazují stabilní převahu Joea Bidena, Donald Trump je stále zoufalejší. Zvolil proto volební strategii, jež se plně soustředí na útoky proti Číně a jejímu prezidentovi Si Ťin-pchingovi. V lednu a únoru Trump prezidenta Sia vychvaloval, popisoval ho jako „silného, bystrého a dokonale soustředěného“ a opakovaně zdůrazňoval těsnou čínsko-americkou spolupráci v boji proti covid-19, chválil Peking za „transparentnost“. Ještě 27. března tweetoval: „Intenzivně spolupracujeme. Respekt!“

To ovšem bylo před tím, než se ukázalo, že nezvládl epidemii na domácí půdě, a než jeho podpora začala klesat. V tu chvíli se vrátil ke starým zvyklostem a začal obviňovat cizince. Jestliže se jeho kampaň v roce 2016 soustředila na útoky proti Mexiku, ta letošní se zjevně pouští do Číny. Trumpovi lidé již nyní trvají na tom, že Čína musí za napáchané škody zaplatit – k čemuž podle všeho dojde hned poté, co Mexiko zaplatí za zeď na hranicích.

Chyba

Aby bylo jasno, Čína zjevně zpočátku rozjezd epidemie ve Wu-chanu tajila. Místní politici umlčovali aktivisty. Celý systém čínské komunistické strany trnul hrůzou, že špatné zprávy zpomalí růst, vyděsí finanční trhy a odhalí, jak strana nezvládla krizi. Úplně stejně se čínští komunisté se chovali i během epidemie SARS v roce 2003.

Čínská vláda ale udělala i několik správných kroků. Číňané přečetli celý genom koronaviru a dali ho světu k dispozici 12. ledna, mnohem rychleji než v případě SARS. Opožděně si také uvědomili, že…

I_obalka_R22_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte