54A_jaros
Hipsterský nádech. (Mahan Esfahani) • Autor: Milan Jaroš

Na Pražské jaro se těším. Je to poslední z velkých světových festivalů, na kterém jsem ještě nehrál,“ neskrývá nadšení Mahan Esfahani. Zároveň je v tom paradox, protože když se to vezme kolem a kolem, je tento hvězdný cembalista Pražan. Na Vinohrady se přestěhoval před pěti lety. Důvodem bylo vytoužené studium u české cembalistky Zuzany Růžičkové: chtěl jí být co nejvíce nablízku a po její smrti v roce 2017 zde už zůstal. Íránský rodák, který prožil mládí ve Spojených státech a formativní léta kariéry v Británii, tu našel domov a základnu, odkud vyráží do světa.

Pokud to má shrnout, pak 98 procent vystoupení odehraje v zahraničí. Na ta zbylá dvě procenta, kdy vystupuje v Česku, aktuálně připadá i streamovaný koncert v rámci Pražského jara, který se uskuteční 29. května. Esfahani v tuzemské premiéře odehraje mimo jiné Cembalový koncert britského skladatele Michaela Nymana. Volba není náhodná. I když je jeho vášní dílo Johanna Sebastiana Bacha, šestatřicetiletý Esfahani si udělal renomé jako hráč, který se nebojí experimentů a vede cembalo do 21. století. Vše s přesvědčením, že tento nástroj není muzejní kousek spojený se starou hudbou. Naopak – zaslouží si nový repertoár a postavení jako klavír nebo housle, které jsou od dobových nánosů osvobozené.

Když o Esfahanim a jeho generačních vrstevnících před dvěma lety psal uznávaný hudební kritik listu The New Yorker Alex Ross, uvedl, že „dávají až hipsterský nádech nástroji, který je často stereotypně líčen jako…

I_obalka_R22_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1388

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte