Cyril MUSIL
Rozhodl se, že nebude nečinně přihlížet. (Cyril Musil na Vysočině na svých milovaných lyžích) • Autor: ČTK

Až do poslední chvíle nejde Paseckou skálu vidět, je obklopená hustým lesem a cesta k ní je stále zasypaná podzimním listím a úlomky větví, které v zimě popraskaly pod nánosy sněhu. Teprve těsně před ní si kolemjdoucí všimne, jak vysoko ční k nebi: z vyhlídky na vrcholu lze dohlédnout kilometry daleko do nitra novoměstské Vysočiny. Právě zde, v odlehlém a magickém místě, se před sedmdesáti lety uskutečnila srdcervoucí noční schůzka.

Jeden z největších hrdinů českého protinacistického odboje Cyril Musil se tady tajně sešel se svou ženou Růženou, aby od ní převzal pár věcí nezbytných pro další cestu. V tu chvíli byl osmým dnem na útěku z komunistického vězení v Ilavě, jeho manželka, informovaná lístkem přes prostředníka, jen pár desítek minut předtím přelstila své sledovatele z tajné policie a unikla jim nepozorovaně až sem. „Pohlaď za mě naše dcerky,“ řekl jí Musil podle později zachycených vzpomínek příbuzných. „Snad se znovu všichni potkáme,“ odvětila mu jeho žena. Nemohla tušit, že se mýlí, a nevěděl to ani on, když mizel v hustém porostu.

Za sebou tu nechával hodně: kromě rodiny i velmi dobrodružný příběh. Odborníci zabývající se zdejším protinacistickým odbojem považují Cyrila Musila za naprosto mimořádnou osobnost české rezistence. „Množství parašutistů a dalších odbojářů, které u sebe ukrýval, je ohromné,“ říká proděkan Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze Jan Skaloš, který se jeho osudy zabýval v souvislosti s výsadkáři, jimž pomohl.…

I_obalka_R19_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte