Chudák Brian Kemp, zjevně nic nepochopil. Když tento guvernér Georgie 20. dubna oznámil, že začne ve svém státě znovu otevírat ekonomiku, nejspíše očekával, že ho Donald Trump zahrne chválou. Prezident koneckonců jenom o několik dní dříve veřejně prohlásil, že „země začíná znovu žít“, a naznačil, že několik států se na otevření již chystá.

Trump dokonce 22. dubna tweetoval: „Státy se bezpečně vracejí do normálu. Naše země se začíná znovu OTEVÍRAT PRO BYZNYS.“ A přesto, o několik hodin později, na své tiskové konferenci oznámil, že „silně nesouhlasí“ s Kempovým rozhodnutím. Vítejte v předvolební strategii Donalda Trumpa, v níž je on sám vládou i vládní opozicí.

Dva Trumpové

Populismus byl vždy v podstatě protestním hnutím outsiderů, kteří se bouří proti zkorumpované elitě v čele země. Pravicový populismus navíc ještě rozlišuje „skutečný lid“ a „ostatní“ – což jsou většinou cizinci, přistěhovalci, černoši, Židé a další menšiny.

Tato strategie dobře funguje, dokud nejste ve vládě. Jakmile do ní ale jednou vstoupíte, máte problém. Politici, kteří vítězí ve volbách, se obvykle snaží rozšířit svou voličskou základnu a sjednotit zemi. Populismus se však živí nespokojeností a sváry.

Populismus byl vždy v podstatě protestním hnutím outsiderů.

Tweetni to

V časech skutečného nebezpečí navíc lidé vystřízliví. Populistické strany, které donedávna po celém světě lehkomyslně útočily na establishment, teď mají potíže se prosadit. Ukazuje se, že…

I_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte