Budeme diskutovat otevření hranic, aby se dalo jezdit na montáže,“ prohlásil v televizi premiér Andrej Babiš a srdce nostalgiků muselo pookřát. Na tzv. montáže se jezdilo za komunistů a pro lidi, kteří na montážích nikdy nebyli, skrýval ten pojem určité tajemství. Když nic jiného, mohli si doma představovat, co všechno se za tím může skrývat. Nákupy v západních obchodních domech? Pobyt (alespoň na chvíli) u moře? Zahlédnutí Eiffelovy věže na VLASTNÍ oči?

Koronavirová pandemie tedy vrátila na stůl téma, které milovníci retra musí ocenit. O cestování do ciziny se mluví ve stejné tónině jako dřív. Opět není možné se jen tak sebrat a jet, zase to má být jen „na montáže“ a znovu o tom rozhodují pánové nahoře.

Tahle realita posledních týdnů ale přináší víc než jen důvod k sebelítosti. Otázka kolem otevření státních hranic je možná nejlepší ukázkou jisté chaotičnosti, kterou vláda pod tlakem epidemie předvádí. Už v březnu vrchní epidemiolog Roman Prymula v těžko přehlédnutelné bohorovnosti prohlásil, že zavřené hranice se zase otevřou „možná až za dva roky“.

Pak Babiš oprášil normalizační slovník a začal mluvit o montážích. Minulý týden opět Prymula důležitě, ale pořád zoufale neurčitě sdělil, že by se dala pravidla pro cestování zmírnit mnohem dřív, možná už v průběhu týdnů. Na to se ozval ministr vnitra Jan Hamáček s „důležitou“ námitkou, že chce napřed vidět čísla s vývojem epidemie. A minulý týden se začalo mluvit o tom, že by nás stát mohl v létě pustit – podržte se –…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2276

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte