21A_varianta_profimedia
Nelítostně ke kompromisu. (Nizozemský ministr financí Wopke Hoekstra) • Autor: ANP via AFP / AFP / Profimedia

Členství v eurozóně nemá vliv jen na druh bankovek v peněženkách a na ekonomické ukazatele, ale také na témata hovorů. Česko v eurozóně není, a hlavně proto tuzemská veřejnost jen okrajově, bez velkého zaujetí i vhledu, sleduje probíhající debatu o finanční pomoci pandemií nejvíce postiženým zemím. Ta je přitom, v tom se znalci EU víceméně shodují, historickou zkouškou odolnosti: buď evropskou integraci významně posílí, anebo vyvolá pochybnosti o jejím přínosu u tak velké části občanů zvláště jižní Evropy, že Unii trvale oslabí.

Samozřejmě, Evropská komise již učinila krok, který se přímo dotýká i Česka, a proto se o něm mluvilo i zde: poslala všem členským státům 37 miliard eur na tlumení následků pandemie. To je ale jen drobek ve srovnání s obnosem peněz i vahou rozhodnutí na půdě eurozóny. Minulý týden přinesl maraton telefonátů a videokonferencí a ve čtvrtek v noci slavnostně oznámený výsledek: podporu potřebným členským státům ve výši těžko představitelných 540 miliard eur.

Lépe než v eurokrizi

Evropská debata posledních týdnů při letmém pohledu působila jako déjà vu z doby krize eura před zhruba deseti lety. Zadlužené jihoevropské země se dohadují o formě solidární pomoci se spořivějšími obyvateli severu. Padají technické termíny jako „eurobond“ nebo „Evropský stabilizační mechanismus“. Probíhají nekonečná noční jednání členů vlád, která se jen z Bruselu přesunula do kyberprostoru. Čtrnáct hodin například trvala videokonference devatenácti ministrů…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte