Mobilní telefony po celém světě obletělo video izraelské matky čtyř dětí, která si zábavným způsobem stěžuje na to, jak nereálné je očekávat, že zvládne během karantény pro všechny z nich obstarávat distanční vzdělávání, souběžné kroužky přes Zoom a domácí úkoly chrlené učitelkami přes WhatsApp. Ženy všude po světě hlásí, že si připadají, jako kdyby neměly najednou jedno nebo dvě zaměstnání, ale rovnou pět – všichni jsou pořád doma, vaří se, kupí se nepořádek a prádlo, děti se střídavě nudí nebo demolují byt a je třeba se starat i o nemocné – a všechno tohle neproporčně padá zrovna na ně.

Ale „viditelnou“ zátěží to bohužel nekončí. V extrémních situacích ženy jako první přicházejí o zaměstnání, častěji také pracují bez zaměstnanecké smlouvy, a tedy i bez sociálního zabezpečení či nemocenské. Přetížené zdravotní systémy zase omezují přístup k sexuálnímu a reprodukčnímu zdraví a s rostoucím náporem se zhoršuje jeho kvalita. Víme, že například během krize způsobené ebolou více než obvykle umíraly těhotné ženy, stejně jako novorozenci. V současné situaci nejde ale vůbec jen o chudší země, protože některé státy v USA v reakci na zátěž zdravotníků zamezily například přístup k interrupcím, což vede k nebezpečným a tragickým pokusům o ukončení nechtěných těhotenství. Omezuje se také počet lůžek v porodnicích, zkracuje se nutná poporodní rekonvalescence. Podle studií Světové banky i dalších organizací také ve stresových a krizových situacích exponenciálně roste násilí na dětech a…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte