Zavřená knihkupectví, Praha
Ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

Milovník knih Ladislav Hejl si otevřel vlastní knihkupectví v jihomoravské Jemnici už rok po revoluci. Kromě prodeje knížek a hudby tam pořádal i veřejná čtení a občasné koncerty dost velké na to, aby se Hejlův obchod stal nepřehlédnutelným bodem na kulturní mapě i v širším okolí čtyřtisícového města. Když začaly časem prodeje knih opadat, přesunul se před deseti lety do nedalekých a dvakrát větších Dačic. Na akce s publikem už sice nebyl v menším krámu prostor, prodej literatury a hudby pro náročné však zdárně pokračuje a Hejl by chtěl příští rok slavit třicet let od založení. Pro odlehlý kraj na pomezí jižních Čech a jižní Moravy by to mohla být docela důležitá oslava: pokud pomineme obchod Levné knihy, zaměřený na vlastní, spíš brakovou literaturu, jiné knihkupectví není nejen v Dačicích a Jemnici, ale ani v třináct kilometrů vzdálených Slavonicích.

Dejme jim patnáct

Podobná těžko nahraditelná knihkupectví jsou jedním z důvodů, proč se tak brzy, už dva týdny po zavření obchodů kvůli epidemii, začalo mluvit o vážném ohrožení českého trhu s knihami. Ten je přitom poměrně velký: protočí se na něm zhruba osm miliard korun a kolem šestnácti tisíc nových titulů ročně. „Důvodem zranitelnosti je specifická struktura toho trhu,“ říká Marcela Turečková, ředitelka Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN).

České vydávání a prodej knih se sice v posledních letech po západoevropském vzoru koncentruje, výrazně největší firmy Albatros nebo Euromedia kupují menší značky,…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2361

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte