Nákaza koronavirem se v Česku šíří v zásadě podle předpokladů. Dokud ale zůstávala daleko za hranicemi země, málokdo přípravě věnoval pozornost. Teď se potvrzuje, jaká chyba byla brát hrozby na lehkou váhu.

Úplně stranou je třeba nechat speciální případy, jako je prezidentův vrchní poradce Martin Nejedlý, který po výletu do Číny vyrazil místo doporučené karantény do restaurace. Anebo lékař v Praze 6, který po návratu ze severu Itálie otevřel ordinaci a dva dny přijímal pacienty.

Vedle rozhodnutí jednotlivců jde ale hlavně o reakci státu, kde přibývá indicií, že leccos šlo udělat jinak a lépe.

Až minulý pátek ráno – pět dnů po potvrzení prvních nálezů – poradil premiér Babiš spoluobčanům, aby pokud možno vůbec nejezdili do Itálie a aby po návratu z ohrožených oblastí zůstali dva týdny doma. Po bitvě je každý generál, ale se zkušeností minulého týdne je jasné, že doporučení mělo přijít mnohem dřív a v důraznější formě. Všechny pozitivní případy z prvního týdne souvisely s cestami do Itálie a mezi nakaženými byli i lidé, kteří si po návratu nemoc nepřipouštěli a zapojovali se do běžného života. Lze jim to vyčítat jako nezodpovědnost, nicméně vzkazy vládních činitelů – od nichž lidé v krizi čekají směrodatné informace – byly dlouho nejednoznačné a šlo si je vyložit i tak, že lyžovačka stranou velkých středisek zas tak velkou hrozbou není.

Úplně neprůstřelný zjevně není ani státní systém na zachycování nemocných. Přinejmenším podle příběhu první nakažené ženy z Prahy…

I_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte