07_dopis_varianta_archiv autora

Nejklasičtější auto bělochů v Africe, bílý Land Rover, bláznivě poskakuje po hliněné silnici. Zastavujeme ve stínu klidně ševelících mangovníků. Přes cestu je natažená chatrná dřevěná kláda – vojenský a policejní checkpoint na příjezdu do města Bozoum. Podobné checkpointy tuto zemi definují, stejně jako fakt, že nikdy přesně nevíte, co vás na nich může potkat.

Starší modely kalašnikovů zůstávají položené na židlích. Nedá se říct, že by tu panovala bojová pohotovost. Panuje tu všeobjímající vedro. Opatrně se domlouváme s ospalými strážnými a po chvilce se ptáme, zda si je budeme moci vyfotit. Neřeknou si o úplatek, chtějí pouze jednu vytištěnou fotografii pro každého.

Jsme ve Středoafrické republice. Ve zhrouceném státě, kde téměř neexistuje státní aparát, který nemá hlídané státní hranice, kde nefungují téměř žádné služby, kde i vlastnictví tištěné fotografie je pro běžného člověka malý zázrak.

Bozoum se svými deseti tisíci obyvateli patří ke zdejším metropolím a dnes nás tu čekají dvě zásadní události: otevření regionálního centra pro těžbu zlata a každoročně pořádaný zemědělský veletrh. Obě události zahajuje za značných bezpečnostních opatření premiér země, všude se rojí ostří hoši z ochranky i vojáci OSN. Není se co divit, 80 procent území země velké jako Francie a Belgie dohromady je pod…

I_obalka_R09_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte