Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Naživo a mimo systém

Unikátní kurz umožňuje specialistům z různých oborů vyzkoušet si profesi učitele

Gymnázium Evolution, Praha
Nemusí to být hned napoprvé dokonalé. (Kateřina Bukovjanová a Miroslav Houska, Gymnázium Evolution) • Autor: Matěj Stránský

Co by byl stát bez zákonů? Chaos. A bez soudů? Ještě větší chaos. Proto je tu soudní moc,“ říká světlovlasý gymnazista stojící před tabulí spolužákům, kteří ho trochu znuděně sledují z lavic. Mladík poté na tabuli fixem napíše několik encyklopedických hesel, která si o českém soudnictví našel na internetu, a předává slovo spolužačce, jež ve výkladu pokračuje v podobném stylu. Jsme na pražském Gymnáziu Evolution, kde právě běží hodina základů společenských věd. Ve třídě sedí kromě žáků a jejich učitele ještě dvojice dospělých, kteří referátu na téma soudnictví pozorně přihlížejí a občas do něj vstupují. „A kam byste třeba šli, kdybyste se chtěli s někým soudit?“ ptá se žena kolem čtyřicítky. „A víte, co se vám může stát, když u soudu prošvihnete lhůtu?“ přidá se muž v obleku a v kravatě. Žáci to nevědí, ale zdá se, že je to docela zajímá.

Dvojice dospělých, kteří lehce těžkopádnou prezentaci narušují otázkami, si tu dnes zkouší, jaké je to být učitelem. Ani jeden z nich pedagogiku nevystudoval – žena je novinová redaktorka a muž v obleku se věnuje byznysu. Oba se ale nedávno rozhodli, že by chtěli zkusit učit. Při pátrání po cestě, jak to provést, narazili na program Učitel naživo. Tento na české poměry unikátní dvouletý trénink dává absolventům kromě obligátní teorie ještě něco, co klasické kurzy na pedagogických fakultách nenabízejí: stovky hodin praxe s dětmi přímo ve třídě, během nichž se začínající učitelé zbaví trémy a zjistí, jestli je kantořina vůbec baví.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 438
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte