Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Od věci, Společnost

Začalo to Boženkou

Zkrátka domácí péče.
Zkrátka domácí péče.

Žádné kotce ani oddělené výběhy, ale rozlehlý pozemek, kterému vévodí jurta. Tady žijí psí senioři, kteří by kvůli věku už jinde domov nenašli. A taky kočky, vysloužilí koníci či zachráněné slepice z velkochovů. „Se smrtí máme dohodu. Toleruji ji,“ říká osmatřicetiletá Jana Hrstková, která hospic Psí cesta František ve vesničce Karhule blízko Vlašimi založila.

Máte za sebou úspěšnou kariéru právničky a ekonomky s vlastní prosperující firmou. Vy jste ale svůj život obrátila naruby – z Brna jste se přestěhovala na polosamotu, bydlíte v jurtě, pečujete o stará a nemocná zvířata… Jak se taková otočka přihodí?

Většina žije tak nějak podle přání a očekávání druhých. Všichni to známe – tlak rodiny, partnera i okolí na to, abyste byli úspěšní, vydělávali hodně peněz, platili hypotéky atd. Přitom se i přes rodinné a finanční zázemí lidé cítí vnitřně nespokojení, ale mají strach to změnit – říkají si, že až děti dorostou, až splatí půjčky…

Já jsem vedla personální agenturu a klientů jsem se vždycky ptala, co je baví dělat – a proč to nedělají. Když přišla chvíle, kdy jsem měla zdravotní komplikace a k tomu se rozešla s partnerem, tak jsem otázku, čí a jaký život vlastně žiju, začala klást i sama sobě. A rozhodla se pro změnu vlastně velmi ironickou – v tomto životě chci žít život podle sebe, tedy v lásce a klidu.

Proč je onou změnou zrovna psí hospic? Nepodléhat tlaku zvenčí se dá i jinak, třeba na…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.