0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Od věci8. 12. 20194 minuty

Oh Happy Day!

Nadechnout se a jdeme na to.(Sbormistr Jiří Folta) • Autor: Pavel Pokorny

Zpěváci a zpěvačky ve věkovém rozpětí sedm až sedmdesát, kdy mnozí si dosud zpívali spíše jen doma v koupelně, se pohupují do rytmu, tleskají rukama a luskají prsty, les zdvižených rukou nad hlavou se občas přelije zprava doleva a zpět… To je ojedinělý projekt sboru Sezimák zpívá gospel, který vede sbormistr Jiří Folta. Jak říká, hudební vzdělání není třeba, hlavní je zpívat srdcem. 

Nejen ojedinělý, ale také jednorázový projekt. Zkoušky jsou jen pár týdnů a koncert Sezimáku je pouze jeden.

Reklama

To je sice pravda, že máme jen jeden koncert, zato ale už třetí sezonu. Každým rokem jde přitom o obměněný sbor, většina zpěváků, která se v něm sejde, je nová.

Vysvětlete, o co přesně jde.

Jedinečnost projektu spočívá v tom, že se do něj může přihlásit opravdu každý. Pokud neumíte číst noty, nevadí, zkušenosti se sborovým zpěvem také nejsou nutné. Dokonce nemusíte v přihlášce ani zaškrtnout, pokud to nevíte, jestli zpíváte alt, soprán, tenor, bas… Takže žádné talentovky, důležitá je chuť zpívat. A taky si vyhradit čas od října do prosince na deset zkoušek. Vše je pak korunováno koncertem před publikem.

Sejde se vám kolem padesátky lidí dychtivých zpěvu, všech generací a různého hlasového rozpětí, mnozí z nich neumí číst noty… Jak tohle různorodé amatérské těleso secvičujete, aby to v konečném výsledku neskřípalo?

Skladby dostanou zpěváci ve svém hlasu na…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc