48-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Česko – jeho protibabišovsky naladěná část – má za sebou další čtvrtmilionový protivládní protest na Letné a teď se trochu nejistě rozhlíží, co dál. Nemělo by něco následovat? Někdo odejít, nebo naopak přijít na politickou scénu? Nebo si stačí vzít k srdci radu lídra protestů Mikuláše Mináře, že onou příslovečnou chvilkou pro demokracii může být i úsměv v tramvaji nebo přednost ve dveřích? Pokud budeme věřit transparentům a náladě přímo na Letenské pláni, pak očekávání skutečně směřuje spíše k nějaké výrazné politické změně. Jen není jasné, kdo ji má uskutečnit a jak by se měla odehrát.

Nejen vděk, ale i hlasy

Česko není v téhle situaci samo. Ponořili jsme se do trendu, který jde napříč celým světem a je nesen stále větším zjednodušováním. V Itálii roste popularita nového hnutí zvaného Sardinky, které proti tamním populistům pořádá masová shromáždění mlčky stojících, na sebe natěsnaných občanů – zrovna jako hejno malých rybek.

Politice nevládnou propracované programy, jak řešit složité výzvy moderní doby. Naopak se zdá, že rostoucí počet lidí, kteří tok politiky tradičně ovlivňují – tedy střední třída, podporovatelé reforem, zastánci liberální demokracie –, ztrácí naději, že vlně populismu dokážou čelit zavedené tradiční strany, a upínají naději k masovým protestům jako před třiceti lety. Tyto protesty přitom nedokážou vygenerovat politickou alternativu. Slouží spíše jako mohutná skupinová terapie, na níž se sejdou lidé se společným politickým názorem, který se…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2422

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte