72A_varianta

Kanadský projekt Roots of Empathy posílá malé učitele empatie do základních a mateřských škol a děti se pozorováním miminka učí rozvíjet schopnost vcítit se do druhých. „Hodiny empatie napomáhají snižovat agresivitu,“ potvrzuje Petra Šišková, ředitelka základní školy v Sokolově, kde obdobný projekt zavedli.

Program funguje ve čtrnácti zemích, ale do Česka zatím nemíří. Takže jste se jen inspirovali a rozběhli vlastní projekt Agátka.

Pro vstup do programu je nutná podpora ze strany města a určité finanční prostředky. To všechno jsem byla ochotná zajistit, ale nakonec mi organizace odpověděla, že zatím se nebude do České republiky rozšiřovat. Mají k programu vypracovanou metodiku, podle níž jsme mohli postupovat a zřejmě bychom si ušetřili spoustu omylů. Na druhou stranu nejsme ničím vázaní a můžeme zkoušet, co nám vyhovuje.

Čím vás ten model upoutal?

Zaujaly nás příznivé výsledky. Ukazují, že hodiny empatie pomáhají snižovat agresivitu a podporují empatické chování u dětí školního i předškolního věku. Jako základní škola pořád přemýšlíme, jak co nejlépe zajistit prevenci proti šikaně a násilí.

„Učitelem“ empatie je několikaměsíční miminko. Opravdu jeho přítomnost promění atmosféru?

Školní psycholožka vypozorovala, že jakmile Agátka vstoupí do školy, všechno se zklidní a zpomalí. Na její příchod s babičkou jsou děti připravené v kroužku vzadu ve třídě.

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte