Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis z Ankary

Pouliční mazlíčci

07_dopis_profimedia
Autor: Profimedia, Stock Budget

A je to tady, adaptovala jsem se na Turecko,“ napadlo mě včera, když jsem po večeři automaticky zabalila do sáčku kuřecí kosti, že je druhý den ráno po cestě na hřiště necháme se synem někde u chodníku pouličním psům.

Psi to v Turecku vůbec nemají lehké. Ve srovnání s jinými muslimskými státy jich tady v domácnostech žije slušný počet, ovšem o mnoho více jich má bydliště na ulici. To je dáno hlavně historicky. Psi měli zejména ve městech kdysi důležitou roli – jedli odpadky, takže městské úřady je podporovaly jako spotřebitele všeho nevhodného. Jenže pak přišly nemoci, mor, cholera a další. Lidé se chtěli zdrojů nemocí zbavit, a tak si odpadky začali uklízet sami. Psi tím pádem přišli o práci a začali být považováni za zbytečné a ekonomicky nevýhodné. Ve 20. století došla situace tak daleko, že je Turecko cíleně hubilo rozmisťováním jedů. Postupně se psí úděl zase lepšil – od roku 2004 v zemi platí zákon na ochranu pouličních zvířat a radnice se o ně musí starat.

Praxe je ale všelijaká. Pouličních zvířat je podle údajů tureckého ministerstva zemědělství z loňského roku osm set tisíc, místní znalci situace však tvrdí, že to může být klidně i desetkrát více, přičemž psi tvoří zhruba jednu čtvrtinu. Za rok, co v Ankaře bydlím, jsem ještě nevyšla z domu, abych jich minimálně pět nepotkala. Zprvu jsem se bála, ovšem rychle jsem jim začala být vděčná; hlavně když mi při přecházení silnic s minimem přechodů a ďábelským provozem razí cestu, takže do ní nemusím vstupovat s…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte